مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی است که دو ردیف گازی آن بهمن ماه سال گذشته وارد مدار شد و امسال هم دو ردیف گازی دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.
علی اکبر شعبان‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه ۷۲ درصد گاز مصرفی کشور از پارس جنوبی تامین می‌شود اظهار کرد:  اکنون روزانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب گازمصرفی در کشور از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود و این در حالی است که امسال با بهره‌برداری از فازهای جدید میزان تولید گاز از این میدان گازی افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ۸۳ درصد پیشرفت دارد گفت:در اجرای این طرح ۶٫۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده‌است که تاکنون پنج میلیارد دلار پرداخت و ۱٫۲ میلیارد دلار دیگر برای تکمیل آن نیازاست.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه امسال یک ردیف گازی در فازهای ۱۷ و ۱۸ وارد مدار می‌شود تصریح کرد:  با بهره برداری از این ردیف گازی ۱۴ میلیون متر مکعب گاز در روز به ظرفیت گازی کشور افزوده می‌شود.
شعبان‌پوربا اشاره به پیشرفت ۹۵ درصدی فازهای ۱۵ و ۱۶ افزود: روند پیشرفت این دو فاز بسیار مطلوب است که پیش بینی می‌شود دو ردیف گازی آن امسال وارد مدار شود و این در حالی است که بهمن ماه سال گذشته دو ردیف گازی این دو فاز به بهره‌برداری رسید.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در اجرای فازهای پارس جنوبی تاکنون ۳۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده تصریح کرد: در اجرای فازهای پارس جنوبی ۵۳ میلیارد دلار پیش بینی شده است که با روندی که در پیش است تا سه و نیم سال آینده تمام فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با بیان اینکه امسال برای توسعه طرح های پارس جنوبی ۹٫۲ میلیارد دلار تصویب شده خاطرنشان کرد: میدان گازی پارس جنوبی دارای ۲۹ فاز گازی است که ۱۷ فاز آن در دست اجراست و تا سه و نیم سال آینده در سال ۱۳۹۶ تمام فازهای پارس جنوبی وارد مدار می‌شود.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات