درگیریهای داخلی در عراق سبب شد قیمت نفت هفته گذشته به بالاترین سطح در سال ۲۰۱۴ برسد.
به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس اعلام نشریه هفتگی تحولات بازار نفت و گاز، قیمت سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به ۱۶ژوئن (۲۶خرداد) ۱۰۷٫۵۵ دلار معامله شد که نسبت به هفته پیش از آن ۲٫۲۴ درصد افزایش یافت.
درگیریهای داخلی در عراق این احتمال را مطرح کرده که ممکن است عرضه نفت این کشور دچار آسیب شود البته هنوز تولید نفت عراق دچار آسیب نشده اما احتمال وقفه در عرضه نفت خام عراق، بازار نفت را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق اعلام کرده است که صادرات نفت عراق از جنوب این کشور همچنان در سطح ۲٫۶ میلیون بشکه در روز ادامه دارد. البته بیش از ۱۰۰ روز است که صادرات نفت خام کرکوک به دلیل انفجار متوقف شده است.
براساس این گزارش در هفته منتهی به ۱۶ ژوئن، بورس بازان خالص وضعیت خرید خود را در قراردادهای آتی و اختیاری به ۱٫۳۲۵ میلیون قرارداد کاهش دادند و آن را به سطح ۳۴۱٫۶۸۰ هزار قرارداد رساندند و به این ترتیب از افزایش بیشتر قیمتهای نفت جلوگیری کردند.
هفته گذشته قیمت نفت خام دبلیو تی آی به ۱۰۵ دلار و۷۴ سنت، برنت به ۱۱۱ دلار و ۴۲ سنت، نفت خام سبک ایران ۱۰۸ دلار و ۶۴ سنت و نفت خام سنگین ایران ۱۰۵ دلار و ۸۲ سنت برای هر بشکه معامله شد که نسبت به هفته پیش از آن به ترتیب با ۲٫۷۲، ،۲٫۳۴ ،  ۱٫۸۸و ۱٫۷۹کاهش همراه بود.
به گزارش شانا، حداکثر قیمت سبد اوپک از ابتدای امسال ۱۰۹ دلار و ۳۱سنت و کمترین آن ۱۰۱و ۵۷ سنت بوده است.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات