به گزارش شانا، واحد پارازایلین پتروشیمی بندرامام به عنوان دومین واحد پارازایلین در کشور و یکی از طرح های توسعه ای شرکت سهامی پتروشیمی بندرامام در سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسید و در سال ۱۳۸۸ به دلیل پاره ای از مشکلات و همکاری نکردن شرکت فرانسوی صاحب لیسانس به بهانه تحریم از سرویس خارج شد .

راه اندازی این واحد که با بهره گیری از توان تخصصی و توانمندی نیروهای داخلی انجام شد، مصداق بارزی از عمل به  شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی است.

به منظور حل مشکلات فنی و فرآیندی، تشکیل کارگروه راه اندازی شامل تیم های بهره برداری ، فرآیند ، ابزار دقیق در برنامه شرکت قرار گرفت .

کارگروه تشکیل شده در این اقدام تحریم شکن و با بهره گیری از تمام توان علمی و عملیاتی متخصصان داخلی ، در مدت سه ماه ،  عملیات پیش راه اندازی ، آماده سازی و بهره برداری واحد یادشده را به انجام رساند .

با پایان عملیات پیش راه اندازی در اردیبهشت ماه ، راه اندازی واحد آغاز شده و با تلاش تیم راه اندازی با برداشتن موانع از ابتدای تیرماه به بهره برداری رسید  و تولید با کیفیت این محصول آغاز شد.

مصارف عمده این محصول استفاده در تولید اسید ترفتالیک خالص ، حلال های صنایع شیمیایی ،الیاف پلی استر و مواد ساخت بطری های نوشابه به کار می رود.

شرکت فرآورش بندرامام دارای واحدهای آروماتیک AR ، پارازایلین PX، الفین OL ، بازیافت اتان و  پروپان C2 /C3 ، ترمینال متمرکز بارگیری ، تفکیک میعانات گازی NF و تاسیسات مشترک و واحد پارازایلین یکی  از طرح های توسعه ای شرکت سهامی پتروشیمی بندرمام است که از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرد.

خوراک واحد پارازایلین مخلوط زایلن ها ۲۱۱ هزار تن در سال است و فرآورده های این واحد در تولید اسید ترفتالیک خالص ، دی متیل ترفتالات ، حلال های صنایع شیمیایی ، الیاف پلی استر و مواد ساخت بطری های نوشابه کاربرد دارد.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات