با حضور رییس جمهوری پنج‌شنبه 14 مارس 2013

به گزارش نفت نیوز به نقل از ایرنا، با بهره برداری از توسعه این پالایشگاه به عنوان افتخار ملی و یکی از طرح های مهر ماندگار، زمینه تولید ۱۶ میلیون لیتر بنزین در روز مهیا شده است.
بنزین این طرح بسیار با کیفیت و در حد استاندارد یورو ۵ است و تولید بنزین سوپر نیز با راه اندازی این واحد از یک و دو دهم میلیون لیتر به سه و دو دهم لیتر افزایش یافت.بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند آغاز شد
به همت متخصصان داخلی برای نخستین بار در خاورمیانه در پالایشگاه شازند فرآیند تبدیل مازوت به بنزین باکیفیت انجام شده که این مهم در سایه خوداتکایی و در شرایط تحریم حاصل شده است.
با به ثمر رسیدن طرح توسعه پالایشگاه شازند تولید گاز مایع ( ال پی جی ) از ۵۰۰ تن در روز به دو هزار تن رسیده است.
با این طرح همچنین اولین واحد پروپیلن پالایشگاهی کشور نیز راه اندازی شد و با تولید یک و نیم میلیون لیتر بخش مهمی از نیازهای واحدهای پتروشیمی تامین شد.
تولید ۶۰ تن گوگرد یکی دیگر از مزایای بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند است که با راه اندازی کامل به ۷۰۰ تن در روز رسید.
افزایش ظرفیت تولید گازوئیل در این پالایشگاه به میزان یک و نیم میلیون لیتر در روز در شرایطی است که کیفیت این محصول نیز همخوان با استاندارد یورو ۴ است.
این طرح عظیم ملی که با آخرین فناوری روز صنایع پالایش نفت انجام شده، ارتقای کیفیت محصولات با استانداردهای بین المللی، کاهش آلاینده های زیست محیطی و اصلاح فرآیندها برای دریافت خوراک مخلوط نفت خام سبک و سنگین به جای نفت خام سبک اهواز را به دنبال دارد.
طرح توسعه پالایشگاه شازند از سال ۸۵ آغاز شده و با سرمایه گذاری ۴۳هزار میلیارد ریال بیش از یکصد میلیون نفر ساعت اشتغال ایجاد کرده است.
با بهره برداری از این واحد ظرفیت تولید پالایشگاهی آن به ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
با راه اندازی واحد جامد سازی گوگرد در قالب طرح توسعه این پالایشگاه امکان صادرات گوگرد با کیفیت بر اساس نیاز و اعلام بورس و مدیریت بازرگانی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران فراهم شده است.

می خواهیم به جایی برسیم که اصلا نفت خام صادر نکنیم
رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ضرورت تلاش برای ملی کردن نفت به معنی واقعی آن و قرار گرفتن تمام درآمدهای نفتی در جیب ملت ایران گفت: می خواهیم به جایی برسیم که اصلا نفت خام صادر نکنیم.بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند آغاز شد
محمد احمدی نژاد روز پنجشنبه پس از افتتاح رسمی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در استان مرکزی در سخنانی افزود: اگرچه بخشی از اختیارات نفت کشور را به دست گرفته ایم اما هنوز نمی توان گفت که نفت ما ملی شده است و روزی می توان مدعی ملی شدن نفت شد که همه درآمد آن به جیب ملت ایران برود.
رییس جمهوری با اشاره به کارهای بزرگی که در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بدست متخصصین داخلی انجام شده است گفت: به نظرم می رسد با انجام این کارهای بزرگ، ایران دیگر در پالایشگاه سازی بی نیاز باشد.
احمدی نژاد خطاب به وزیر نفت و مسوولان پالایشگاه یاد شده که در محل سخنرانی حضور داشتند ، گفت: امروز اینجا از شما می خواهم که یک پالایشگاه تمام ایرانی که صفر تا ۱۰۰ آن ایرانی باشد بسازید و از این پس به جای اینکه ما منتظر دیگران باشیم تا کاری برای ما انجام دهند، دیگران منتظر دستان توانمند ایرانی باشند.
وی با انتقاد از تحریم های یکجانبه نفتی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: با وجود این که تحریم کنندگان به محصول نفت ایران نیاز دارند بازهم زور می گویند و با وجود این که نیازشان را از ما تامین می کنند، بر سر ما منت هم می گذارند.
رییس جمهوری افزود: می خواهیم به جایی برسیم که اصلا نفت خام صادر نکنیم . در این صورت تعداد پالایشگاه های ما حداقل دو برابر خواهد شد و این منافع زیادی را برای کشور ما به همراه خواهد داشت.
احمدی نژاد گفت: اگر نفت خام را در پالایشگاه های خودمان تصفیه کنیم می توانیم فراورده های پالایشگاهی آن را به سه تا چهاربرابر قیمت نفت خام بفروشیم و یا اگر نفت خام را به محصولات پتروشیمی در داخل تبدیل کنیم می توانیم این محصولات را به ۵ تا ۱۰ برابر قیمت نفت خام بفروشیم.
وی در ادامه با اعلام این که امروز دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم گفت: در سال ۱۳۸۵ تولید بنزین ما کمتر از ۴۵ میلیون لیتر بود در حالی که روزانه ۷۵ میلیون لیتر بنزین مصرف داشتیم.
احمدی نژاد با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها گفت: اگر مصرف کنترل نمی شد امروز باید ۱۳۰ میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می شد و روزانه ۸۵ میلیون لیتر نیاز به واردات داشتیم.
وی در ادامه سخنانش با بیان این که در اطراف ما کشورهایی هستند که نفت خود را به دیگران واگذار و پول آن را صرف می کنند تا برج هایی با ۸۰۰ متر ارتفاع بسازند، گفت: خدا را شاکریم که متخصصین ما امروز با قدرت و اقتدار و با دستان توانمند خود محکم ایستاده اند تا حلقه وابستگی ها را قطع کنند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز عملیات اجرایی فاز دوم خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان که دو روز پیش صورت گرفت گفت: باید با تمام کشورهای همسایه ارتباط های کابلی و لوله ای برقرار کنیم و نیازهای کشورهای همسایه را در زمینه انرژی برآورده سازیم. معنای این کار ایجاد امنیت پایدار، همکاری پایدار و دوستی پایدار با همسایگان خود در منطقه است.
وی افزود: باید تمام همسایگان خود را با تاروپود لوله و کابل به ایران بدوزیم و باهم متصل باشیم. شیاطین این را نمی خواهند و همواره به دنبال تفرقه افکنی و فاصله انداختن هستند.
احمدی نژاد با تاکید بر این که باید ایران را بسازیم و آن را به الگوی آبادانی، علم و پیشرفت در جهان تبدیل کنیم گفت: خداوند توانایی لازم برای این کار را به ملت ایران داده است، ایرانی که پای اسلام ایستاده است و عزت خود را از اسلام گرفته و خود نیز به اسلام عزت بخشیده است. بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند آغاز شد
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که انسان برای رسیدن به قله کمال نیازمند علم، ایمان، عمل صالح و عشق به خدا و دیگران است گفت: راه آینده خود را باید با عشق و ایمان و علم و عمل صالح طی کنیم و اگر می خواهیم کشوری بنا کنیم که ماندگار باشد، خشت خشت آن باید با عشق روی هم بنا نهاده شود.
وی با تاکید بر اهمیت عشق میان انسان ها و تاثیر آن بر پیشرفت و توسعه کشور گفت: ما نیازمند این هستیم که یکدیگر را دوست داشته باشیم و اگر در جامعه همه یکدیگر را دوست داشته باشند اتفاقات بزرگی در آن رخ می دهد و قطعا با جوامعی که اعضای آن یکدیگر را نمی شناسند و از حال هم خبر ندارند تفاوت بسیار خواهد داشت.

دستیابی به دانش فنی پالایشگاه سازی از افتخارات دولت است
وزیر نفت، گفت: دستیابی به دانش فنی پالایشگاه سازی از مهمترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران و دولت خدمتگزار است.
ˈرستم قاسمیˈ روز پنج شنبه در آیین بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند با حضور رییس جمهوری، افزود: امروز، بزرگترین واحدهای پالایشگاهی با پیشرفته ترین استانداردها در کشور در حال ساخت است و در سایه آن سرمایه عظیم انسانی در حوزه فنی صنعت نفت ایجاد شده است.
وزیر نفت تاکید کرد: صنعت نفت کشور امروز توانسته به پیچیده ترین فناوری ها با محوریت متخصصان داخلی کشور دست یابد.
قاسمی افزود: کشور در زمینه پالایش نفت به خودکفایی کامل رسیده و در این خصوص و در زمان حاضر صادر کننده است.
وی، حمایت بی دریغ اعضای هیات دولت را عامل اصلی به بار نشستن موفقیت های صنعت نفت عنوان کرد و ادامه داد: قراردادهای زیادی در حوزه نفت و گاز با کشورهای همسایه منعقد شده است.
وزیر نفت افزود: تمام پروژه های مهر ماندگار در حوزه نفت و گاز با توان مهندسی و فنی بالا و برنامه ریزی دقیق احداث شده است.
وی بیان کرد: تحریم ها، کشور ایران را قوی تر کرده و هم اینک بخش عمده کالاهای صنعت نفت در داخل کشور در حال ساخت و تامین است و بخش کوچکی نیز که باقی مانده، در حال نمونه سازی است.
وی ادامه داد: در آینده نزدیک بخش های مهم کالاهای درون چاهی صنعت نفت که هم اینک در مرحله آزمایش میدانی و آزمایشگاهی است، کامل می شود.
وزیر نفت یادآور شد: پالایشگاه های تبریز و لاوان به زودی به بهره برداری خواهند رسید و کشور شاهد افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت محصولات حوزه نفت و گازمی شود.

موفقیت های چشمگیر صنعت نفت موید بی اثر بودن تحریم ها است
وزیر نفت، گفت: موفقیت ها، افزایش تولید و تلاش های جهادگرانه فعالان بخش نفت، نشانگر بی اثر بودن تحریم های دشمنان است.
ˈرستم قاسمیˈ روز پنج شنبه در حاشیه سفر رییس جمهوری به اراک در گفت و گو با ایرنا، افزود: وزارت نفت و دست اندکاران این صنعت راهبردی برای تحقق فرمایش ها و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی آماده هستند.
وی بیان کرد: بازنده اصلی تحریم های نفتی ایران، نظام سلطه و کشورهای غربی هستند، زیرا وضعیت شرایط اقتصادی آنان روز به روز وخیم تر می شود.
وزیر نفت تاکید کرد: با برنامه ریزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بر اساس هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی، شرایط برای خنثی کردن تحریم های دشمنان به صورت همه جانبه فراهم شده است.
قاسمی اظهار کرد: تولید ۱۶ میلیون لیتر بنزین با کیفیت استانداردهای یورو چهار و پنج در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، گامی موفق و حرکتی اثرگذار و بالنده در این بخش است.
وی تصریح کرد: دولت نسبت به کاهش وابستگی کشور به نفت برنامه های جامعی دارد که به صورت کوتاه و میان مدت آن را در بودجه لحاظ کرده تا بتوان از خام فروشی جلوگیری کرده و به فراوری محصولات بیش از پیش توجه کرد.
بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند روز پنج شنبه با حضور رییس جمهوری آغاز شد.
با بهره برداری از توسعه این پالایشگاه به عنوان افتخار ملی و یکی از طرح های مهر ماندگار، زمینه تولید ۱۶ میلیون لیتر بنزین در روز مهیا شده است.

ایران قادر به تولید بنزین برای تامین نیازهای داخلی است
معاون وزیر نفت، گفت: به همت دولت های نهم و دهم، کشور در تولید و مصرف بنزین به نقطه سر به سر رسیده و توانایی تامین نیازهای داخلی به این محصول فراهم شده است.
ˈعلیرضا ضیغمیˈ روز پنج شنبه در آیین بهره برداری رسمی از طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با حضور رییس جمهوری، افزود: در سال ۸۵ مصرف بنزین ۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز بود که با اجرای هدفمندی یارانه ها در سال ۸۹، به ۶۱ میلیون و ۲۱۰ هزار لیتر کاهش یافت.
وی ادامه داد: با راه اندازی پالایشگاه های تبریز، لاوان، بندرعباس و اصفهان در آینده ای نزدیک، رقم تولید بنزین در کشور به ۷۰ میلیون لیتر در روز می رسد.
وی اضافه کرد: هم اینک یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه نفت در پالایشگاه های ایران به فراوردهای مختلف تبدیل می شود.
معاون وزیر نفت، اظهار داشت: تحریم های دشمنان علیه ایران اسلامی موجب شد تا از ظرفیت های داخلی بیش از پیش استفاده شود و در این زمینه دولت های نهم و دهم روند توسعه در حوزه نفت و گاز را افزایش داد.
ضیغمی بیان کرد: همچنین تا آغاز دولت نهم در کشور ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر گاز مایع تولید می شد که این رقم در زمان حاضر با توجه دولتمردان، به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده است.
وی خاطر نشان کرد: تا قبل از بهره برداری از پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، هیچ نوع محصول پروپلین در کشور تولید نمی شد و تولید این محصول توسط این پالایشگاه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است.
معاون وزیر نفت، یادآور شد: طرح توسعه پالایشگاه شازند در زمینی به وسعت ۳۰۰ هکتار اجرا شده و برای ۱۱ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: در مجموع چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق ذخیره ارزی، تسهیلات بانک ملی، منابع داخلی و اوراق مشارکت بانک ملت برای این طرح سرمایه گذاری شده است.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات