[درهای صنعت نفت ایران حتی بر روی آمریکایی‌ها باز است ۱۲:۳۱ ]
رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با اشاره به مذاکرات انجام شده با شرکت‌های معتبر و صاحب برند نفتی جهان به‌منظور معرفی ویژگی نسل جدید قراردادهای نفتی با بیان اینکه ایران با حفظ منافع ملی به دنبال عقد قراردادهای نفتی “برد-برد” است، گفت: مدل جدید قراردادهای نفتی تاکنون با استقبال شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان روبرو شده است.
به گزارش پانا نیوز، سید مهدی حسینی اشاره به آغاز مذاکرات با شرکت‌های صاحب برند و معتبر نفت و گاز جهان و به ویزه شرکت های نفتی اروپایی بریا تشریح ویژگی نسل جدید قراردادهای بخش بالادستی صنعت نفت ایران، گفت: تاکنون با بخش عمده ای از شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان به ویژه شرکت های اروپایی در این باره مذاکره شده است.
رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال امضای قراردادهای “برد-برد” نفتی با شرکت‌های بزرگ بین المللی است، تصریح کرد: در تدوین نسل جدید قراردادهای نفتی ایران تمامی جوانب به منظور حفظ و صیانت از منافع ملی دیده شده است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مدل جدید قراردادهای نفتی ایران تاکنون با استقبال شرکت های بزرگ نفت و گاز خارجی روبرو شده است، تاکید کرد: پیش بینی می شود در صورت رفع و تعلیق تحریم ها قراردادهای بزرگی با شرکت های نفت و گاز جهان امضا شود.
وی با یادآوری اینکه در مدل جدید قراردادهای نفتی به منظور افزایش توان ساخت داخلی در حوزه ساخت کالا، نظام پیمانکاری و مهندسان مشاور ایرانی مفاد متنوعی گنجانده شده است، اظهارداشت: شرکت‌های صاحب برند و معتبر بین المللی نفت و گاز جهان هم از ارائه و تشریح این مدل های جدید قراردادی استقبال کرده اند.
حسینی با اعلام اینکه در تمامی مراحل تدوین نسل جدید قراردادهای نفتی ایران از هیچ گونه مشاور خارجی و بین‌المللی استفاده نشده است، بیان کرد: با توجه به انعطاف پذیر بودن قراردادهای جدید نفتی ایران، جذابیت امضای این نسل جدید قراردادهای برای پیمانکاران داخلی و خارجی افزایش یافته است.
رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با یادآوری اینکه قطعا تدوین و رونمایی از این قراردادهای بخشی از دیپلماسی انرژی ایران است، تاکید کرد: نوامبر سال جاری میلادی (آبان ۹۳) میلادی در لندن گردهمایی برای معرفی بیشتر جذابیت و ویژگی‌های نسل جدید قراردادهای نفتی برگزار خواهد شد که پیش بینی می‌شود برگزاری این گردهمایی با استقبال گسترده شرکت‌های بزرگ نفت و گاز خارجی روبرو شود.
این مقام مسئول همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا با تدوین این قراردادها امکان امضای قرارداد جدید نفت و گازی با شرکت‌های آمریکایی وجود دارد؟ توضیح داد: درهای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران، بر روی شرکت‌های نفت و گاز جهان حتی شرکت‌های نفتی آمریکایی باز است.
وی با بیان اینکه ایران هیچگاه شرکت‌های نفت و گاز آمریکا را تحریم نکرده است، گفت: نسل جدید قراردادهای نفتی ایران حتی برای شرکت‌های نفت و گاز آمریکایی از جذابیت لازم برخوردار خواهد بود و منعی برای امضای قراردادهای نفتی با آمریکایی‌ها وجود ندارد.
حسینی در پایان با اعلام اینکه شرکت‌های نفت و گاز آمریکا برای حضور در صنعت نفت ایران آمادگی دارند، خاطرنشان کرد: اما تحریم و محدودیت‌های دولت واشنگتن، تاکنون مانع بازگشت شرکت‌های آمریکایی به صنایع نفت و گاز ایران شده است. منبع: مهر

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات