پیوندی در ابتدای این نشست تخصصی با عنوان پروپیلن و مشتقات پروپیلن که به صورت پرسش و پاسخ برگزار می شد، با ترسیم نمایی کلی از شرایط کنونی صنعت پتروشیمی ایران، اعلام کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در سال گذشته میلادی به حدود ۶۰ میلیون تن رسید.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه رشد صنعت پتروشیمی ایران شتاب گرفته بود اما طی سالهای گذشته این روند کند شد.
وی افزود: صنعت پتروشیمی را در ایران با توجه به وجود ذخایر گسترده در پارس جنوبی،  پایه گذاری کرده ایم و در نظر داریم با رویکردی تازه به روند توسعه صنعت پتروشیمی شتاب دهیم.
وی اعلام کرد: هفت طرح متانول در پارس جنوبی با فاینانس چینی ها در حال ساخت است که خوشبختانه روند تامین مالی طرحها شتاب گرفته است.
پیوندی با بیان این که طی پنج سال آینده ایران ۱۰ میلیون تن متانول تولید می کند، گفت: تقریبا هر ۶ ماه یکبار یک طرح به مدار تولید می پیوندد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه ریزی برای تولید ۵۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی، گفت: در صورت بهره برداری از این طرحها سالانه ۲۶ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی روانه بازار می شود.
پیوندی تصریح کرد: میانگین پیشرفت این طرحها حدود ۲۰ درصد است و برای اجرای آنها باید ۳۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گیرد.
به گفته این مقام ایرانی، تا پایان سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون تن پلی اتیلن به ظرفیت موجود کشور افزوده می شود و با بهره برداری از فاز های ۱۵ و ۱۶ و همچنین ۱۷ و ۱۸ خوراک این مجتمعها نیز تامین می شود: یکی از اهداف ما تولید پروپیلن است  و برنامه ریزی های خوبی برای این منظور انجام شده است.
پیوندی گفت: ایجاد مجتمعهای آلفا الفین در حال برررسی است و پتروشیمی های جم و امیر کبیر برای احداث این واحد ها ابراز تمایل کرده اند.
در این نشست تخصصی ژان سنتناک، با بیان این که سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی همیشه سخت بوده است گفت: برای سرمایه گذاری باید یک راهبرد منسجم داشت.
وی ادامه داد: ایران در وضع خاصی قرار دارد و با توجه به ذخایر گسترده گاز باید روشهایی را در نظر بگیرد که بازگشت سرمایه داشته باشد، بنابراین پیشنهاد می شود که ایران از فناوریهای نوین مصرف بهینه بهره گیرد.
هاپمن با بیان این که پس از هشت سال، دوباره به ایران آمده است، گفت: در سفر قبلی ام به ایران، وضع پشتیبانی صنعت پتروشیمی را بررسی کردم و اکنون باید بگویم که این کشور برای توسعه باید در صنعت پشتیبانی خود بازنگری کند.
وی افزود: در سالهای اخیر حجم کالا تغییر کرده است و باید برای پیشرفت زنجیره عرضه را بهبود بخشید.
در این نشست یکی از حاضران پرسشی با این عنوان مطرح کرد که در امکان سنجی تولید پروپلین از متانول، قیمت گاز طبیعی چقدر باید باشد تا تولید صرفه اقتصادی داشته باشد؟
پیوندی در پاسخ گفت: این سئوال بسیار اساسی است، سرمایه گذاری زیادی روی تولید متانول شده است زیرا سود بالایی را نصیب تولیدکننده می کند، این نوید را باید بدهم که در آینده نزدیک ایران به یکباره متانول زیادی روانه بازار می کند و در این صورت همه انتظار دارند که قیمت متانول و متان پایین بیاید.
سنتناک نیز در این باره گفت:جی تی ال قیمتها را به شدت کم می کند، به همین دلیل آمریکا هم سرمایه گذاری بسیار زیادی در این حوزه انجام داده است.
یکی دیگر از حاضران در جلسه درباره جنبه های اقتصادی همگرایی واحدهای پالایش و پتروشیمی پرسشی مطرح کرد و مدیرعامل اکسنس در پاسخ گفت: در کشورهای دارنده ذخایر عمده نفت و گاز، تولید سوخت و محصولات پتروشیمی به صرفه است، بنابراین بسیاری از پروژه ها در خاورمیانه این روند را دنبال می کنند.
پیوندی در این باره گفت: برای این منظور باید خوراک لازم برای واحدهای پتروشیمی و پالایشی به طور همزمان تامین شود، خوشبختانه در ایران تولید نفت زیادی داریم که با خود گازهای همراه و میعانات گازی زیادی را به همراه دارد که می توان از آنها به عنوان خوراک این واحدها استفاده کرد.
وی همچنین در پاسخ به سئوال یکی از شرکت کنندگان از کارشناسان در باره صادرات گاز طبیعی، گفت: فکر نمی کنم صادرات گاز طبیعی به صرفه باشد و باید مواد خام را به محصولات با ارزش تر بدل کرد، باید با دقت بیشتری گاز را مصرف کنیم، ما در آینده به گاز برای تولید آب آشامیدنی هم نیاز خواهیم داشت.
بروسو نیز گفت: با این وجود که پاسخ به این سئوال آسان نیست اما همه می دانیم که ساده ترین راه حل، صادرات مواد خام است، می توان به عنوان یک مثال مناسب کشور آسیایی تایلند را در نظر گرفت که محصولات پتروشیمی خود را گام به گام متنوع کرد.
یازدهمین همایش بین المللی پتروشیمی دیروز (شنبه ۱۷ خرداد ماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت و عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و جمعی از مدیران ارشد و کارشناسان داخلی و خارجی این صنعت آغاز به کار کرد.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات