مدیر عامل شرکت هلدینگ خلیج فارس گفت: توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ که بزرگترین پروژه صنعت گاز ایران به شمار می رود، به تازگی به هلدینگ خلیج فارس واگذار شده است.
عادل نژاد سلیم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان این که، زمان بهره برداری از پالایشگاه بید بلند ۲ پس از ارزیابی وضعیت طرح اعلام خواهد شد افزود: روند توسعه این پالایشگاه که قرار است خوراک پتروشیمی گچساران را تامین کند، باید همزمان با توسعه پتروشیمی گچساران باشد.
چندی پیش، به دلیل تاخیر چند ساله در توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ با تصمیم هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی(وابسته به بانک صادارت) از توسعه این پالایشگاه تصویب شد.
با وجود گذشت بیش از سه سال از مشارکت نامه شرکت ملی گاز و بانک صادرات برای توسعه پالایشگاه بید بلند ۲، اقدام جدی از سوی این بانک برای تسریع در توسعه پروژه یاد شده انجام نشده بود.
حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت با بیان اینکه سهم بانک صادرات در توسعه این پروژه ۸۰ درصد و سهم شرکت ملی گاز ۲۰ درصد تعیین شده بود، گفت: به دلیل تاخیر، پیش از این، مفارقت نامه بانک صادرات از توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ تصویب شده است، اما بر اساس تاکید وزیر نفت مقرر شد زمان دیگری به شرکت سپهر انرژی در اجرای این پروژه داده شود، در همین حال هیچ اقدام اجرایی از سوی آن انجام نشد.
عراقی اعلام کرد: هم اکنون مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی از توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ به شرکت سپهر انرژی(وابسته به بانک صادرات) تصویب شده و با موافقت ۲ دو طرف، در حال پیگری برای اجرایی شدن کار هستیم.
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران افزود: با پایان یافتن فعالیت های لازم برای مفارقت شرکت سپهر انرژی، توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ از سوی سرمایه گذار جدید انجام خواهد شد.
عراقی همچنین تاکید کرد: مفارقت شرکت سپهر انرژی از پروژه توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ بوده و شامل قرارداد این شرکت در دیگر پروژه های صنعت نفت نمی شود.
شرکت ملی گاز و بانک صادرات ایران بهمن سال ٨٩ قراردادی را برای ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ و واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان امضا کردند.
فرآورش روزانه ٥٧ میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن اتان برای تحویل به پتروشیمی گچساران، همچنین تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی) و ٤٠٠ هزار تن مایعات گازی، محصولات پالایشگاه بیدبلند ٢ خواهد بود.
با بهره برداری از واحد استحصال اتان در پالایشگاه گاز پارسیان نیز سالانه یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن اتان تولید و به پتروشیمی فیروز آباد تحویل داده خواهد شد؛ تولید سالانه یک میلیون و یکصد هزار تن گاز مایع، دیگر محصول این پالایشگاه است.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات