واگذاری طرح توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ بعنوان یکی از بزرگترین پروژه های صنعت گاز کشور به شرکت هلدینگ خلیج فارس، صحت ندارد.
سخنگوی شرکت ملی گاز ایران به خبرنگار شانا گفت: روز گذشته خبری مبنی بر واگذاری طرح توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ به سرمایه گذار جدید در برخی رسانه ها اعلام شد و این درحالی است که شرکت ملی گاز ایران پروژه بیدبلند ۲ را به هیچ سرمایه گذار جدیدی واگذار نکرده است.
مجید بوجارزاده افزود: شرکت هلدینگ خلیج فارس در نامه ای برای مشارکت در طرح توسعه بیدبلند ۲ ابراز تمایل کرده و این درحالی است که از سوی هیئت مدیره تصمیمی در خصوص واگذاری این طرح گرفته نشده است.
به گزارش شانا، روز گذشته مدیر عامل شرکت هلدینگ خلیج فارس از واگذاری طرح توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ خبر داده بود.
بر پایه این گزارش، چندی پیش بدلیل تاخیر چند ساله در توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ با تصمیم هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران، مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی (وابسته به بانک صادارت) از توسعه این پالایشگاه، تصویب شد.
تصویب این مفارقت نامه بر این اساس انجام شد که با وجود گذشت بیش از سه سال از مشارکت نامه شرکت ملی گاز و بانک صادرات برای توسعه پالایشگاه بید بلند ۲، اقدام جدی از سوی این بانک برای تسریع در توسعه پروژه یاد شده انجام نشده بود.
چندی پیش نیز حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت با بیان اینکه سهم بانک صادرات در توسعه این پروژه ۸۰ درصد و سهم شرکت ملی گاز ۲۰ درصد تعیین شده، گفته بود: به دلیل تاخیر پیش از این، مفارقت نامه بانک صادرات از توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ تصویب شده است، اما بر اساس تاکید وزیر نفت مقرر شد زمان دیگری به شرکت سپهر انرژی در اجرای این پروژه داده شود، در همین حال هیچ اقدام اجرایی از سوی آن انجام نشد.
به گفته وی، هم اکنون مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی از توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ به شرکت سپهر انرژی(وابسته به بانک صادرات) تصویب شده و با موافقت ۲ دو طرف، در حال پیگری برای اجرایی شدن کار هستیم.
برپایه این گزارش، با پایان یافتن فعالیت های لازم برای مفارقت شرکت سپهر انرژی، توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ از سوی سرمایه گذار جدید انجام خواهد شد و مفارقت شرکت سپهر انرژی از پروژه توسعه پالایشگاه بید بلند ۲ بوده و شامل قرارداد این شرکت در دیگر پروژه های صنعت نفت نمی شود.
به گزارش شانا، شرکت ملی گاز و بانک صادرات ایران بهمن سال ٨٩ قراردادی را برای ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ و واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان امضا کردند.
فرآورش روزانه ٥٧ میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن اتان برای تحویل به پتروشیمی گچساران، همچنین تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی) و ٤٠٠ هزار تن مایعات گازی، محصولات پالایشگاه بیدبلند ٢ خواهد بود.
با بهره برداری از واحد استحصال اتان در پالایشگاه گاز پارسیان نیز سالانه یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن اتان تولید و به پتروشیمی فیروز آباد تحویل داده خواهد شد؛ تولید سالانه یک میلیون و یکصد هزار تن گاز مایع، دیگر محصول این پالایشگاه است.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات